Žáci v období dospívání znají pojem „kyberšikana“, obvykle však pouze obecně jako ubližování, vydírání, nadávání po internetu. Zároveň vědí, že do kyberšikany spadá šíření intimních fotografií. Ovšem ostatní konkrétní jednání, kterým se mohou dopouštět kyberšikany, vnímají většinou jako zábavu nebo si neuvědomují jeho dopad na oběť. Z toho důvodu se nevědomě mohou dopouštět kyberšikany.

Pohyb na sociálních sítích je v dnešní době pro dospívající spojený s reálným životem. Komunikace a seznamování po internetu je běžnou záležitostí. Má své výhody, ale také rizika v případě, že se teenager po sociálních sítích nepohybuje bezpečně. Z toho důvodu je potřeba se více na kyberšikanu a bezpečné seznamování zaměřit. Bez dostatečných znalostí a dovedností se mohou rychle stát obětí kyberšikany či jiného kybernásilí (kybergrooming, kyberstalking, vydírání apod.). Oběti často nedokážou situaci řešit, dochází tak k psychickým problémům, sociálním problémům (navazování vztahů), experimentování s návykovými látkami, sebepoškozování či sklonům k ukončení života.

Proto se naši osmáci během ledna zúčastnili tří setkání s pracovníky Střediska pro prevenci, léčbu a následnou péči Point14, kteří s nimi danou problematiku důkladně probrali.