28. 11. 2018 se žáci 9. ročníků v doprovodu paní učitelky M. Kokoškové a M. Mattasové vypravili do Západočeské galerie Masné krámy v Plzni. Vzdělávací program probíhal pod odborným vedením Mgr. M. Štýbrové. Žáci byli uvedeni do kontextu krajinomalby 19. století různými aktivitami. V úvodu proběhla diskuze spojená s výkladem na téma krajinomalba v umění, ale nebyla opomenuta ani historie samotné budovy, v níž jsme se nacházeli. Hlavním úkolem bylo vytvořit dočasný obraz z šátků na základě poslechu čtyř skladeb vážné hudby, to vše na téma krajina. Jeho tvorbu si měli žáci obhájit a vysvětlit. Následovala samostatná práce s pracovními listy. Žáci zde mohli vidět desítky obrazů od známých i méně známých malířů, kteří se věnovali krajinomalbě, pro příklad jmenujme alespoň významného českého malíře Antonína Chittusiho.
Na základě této návštěvy vznikla možnost realizovat výstavu obrazů našich žáků ve výstavní a přednáškové síni Západočeské galerie, Pražská 13. Obrazy vznikly při realizaci projektu nazvaného Naše krajina a byly inspirované výstavou Z akademie do přírody v ZČG. Díla, která můžete vidět do 3. 2. 2019, vytvořili žáci 9. ročníků pod vedením Mgr. Michaely Kokoškové.
Výstava byla pojmenována podle výtvarného projektu „Naše krajina“ a její vernisáž se uskutečnila 22. 1. 2019 od 17:00. Výstavu uvedla kurátorka a edukátorka Mgr. Marcela Štýbrová, za školu promluvil pan ředitel PhDr. Oldřich Šik, o projektu mluvila Mgr. Michaela Kokošková, učitelka výtvarné výchovy, a za žáky měl slovo Jiří Ornst z 9. B.
Pro slavnostní zahájení si někteří žáci 9. ročníků připravili krásný program. Mohli jsme slyšet Elišku Tomkovou a její recitaci básně od Ivana Martina Jirouse. Ivanu Česalovou, Jakuba Tarantíka, Jirku Ornsta, kteří předčítali své autorské texty na téma krajina. Matyáš Fryček, Lenka Růžičková a Klára Tlustá dali dohromady trio o dvou kytarách a příčné flétně, Eliška Přibylová, Bára Poslední a Kateřina Stajnerová si pak připravily dvě skladby na klavír a housle. Celý žákovský výstup moderoval Jiří Ornst. K vychutnání slavnostní atmosféry byl přichystán bohatý raut. Je nutné podotknout, že tato výstava byla historicky první výstavou naší školy takového charakteru.
Velké díky patří paní Mgr. Marcele Štýbrové a všem ze Zápodočeské galerie za velmi profesionální a vstřícné jednání při přípravách výstavy, panu řediteli PhDr. Oldřichu Šikovi za důvěru, vstřícnost a veškerou podporu, kterou nabídl. Žákům 9. ročníků chci poděkovat za skvělou spolupráci při realizaci projektu a za krásné obrazy, vystupujícím žákům děkuji za pevné nervy a krásný program, rodičům za podporu svých dětí a samozřejmě všem, kteří na vernisáž dorazili. Za fotografickou dokumentaci vernisáže děkujeme panu Hojerovi.
Výstava potrvá do 3. 2. 2019 a je možné ji kdykoliv navštívit dle otevírací doby Zápodočeské galerie.