9. října jsme dostali pozvánku na botanickou konferenci o pohybu semen. Naše třída se proměnila ve výzkumnou laboratoř a my všichni v badatele. Zkoumali jsme nejrůznější plody květin, stromů a keřů. Pracovali jsme ve třech badatelských týmech. Našimi průvodci byli lektoři z Animánie – Tomáš a Evelína. Na prvním stanovišti jsme semínka pozorovali pouhým okem, na druhém pomocí lup a zvětšovacích skel a na třetím pod mikroskopem. Vše jsme pečlivě zakreslovali a popisovali. Cílem našeho bádání bylo zjistit, jak se rostliny mohou rozšířit na co největší území. Zpočátku jsme vyslovili několik hypotéz, které jsme museli následně ověřit. Další hodinu proběhla u nás ve třídě vědecká konference, na které jsme své závěry o pohybu semen v přírodě přednesli:

Některá z námi pozorovaných semínek se mohou přichytit na srst zvířat nebo na vlasy či oblečení lidí a dostat se tak do větší vzdálenosti – např. semínka pampelišek, bodláků, svízele. Odborně se tento proces nazývá zoochorie.

Některá semínka měla křidélko, nebo chmýří a může je unášet vítr – např. orobinec, nažka javoru, pampeliška.

Semínka mohou spadnout do vody, udrží se na hladině a voda je odnáší dál, až se někde u břehu zachytí a zakoření – cizím slovem se tomu říká hydrochorie.

Závěrem naší konference jsme se nechali přírodou inspirovat k tvořivé činnosti a pustili se do skládání papírových modelů dutých semínek a létajících nažek. Origami nám daly pěkně zabrat J. Své výtvory jsme předvedli spolužákům, zhodnotili jsme dnešní práci a poděkovali lektorům za příjemně strávené dopoledne.

                                                                                                                                                                  Žáci 5. B