14. 2. 2019 nás navštívila paní Sedláčková z nakladatelství Thovt se vzdělávacím programem. Přivítali jsme se a pak už začalo naše další získávání informací a poznatků o dávném pravěku.
Paní Sedláčková nám vyprávěla třeba o významu ohně a jeho rozdělávání křesáním křemenů. Zaujalo nás povídání o Věstonické Venuši. Je stará přibližně 23 – 25 tisíc let. Řadí se mezi druhou nejstarší nalezenou sošku na světě a první nejstarší hliněnou pálenou. Protože není vyřezaná ze dřeva, je krásně hladká a měří jen 10 centimetrů. Byl na ní nalezen i otisk prstu malého dítěte. Dozvěděli jsme se o zvířatech, která v této době žila a o životě pravěkých lidí. Mamuti vzhledem ke své hmotnosti dokázali vyvinout rychlost až 40 kilometrů za hodinu a měli strašně silnou kůži. Získali jsme vysvětlení, proč člověk neandrtálský – Homo sapiens vyhynul, přestože měl více vyvinutý mozek než Homo sapiens sapiens – člověk chytrý chytrý.
Ve druhé části jsme se rozdělili do skupin a pojmenovali jsme se podle světových stran – Jih, Východ, Západ. Postupovali jsme mamutím bludištěm, kde jsme nacházeli otázky. Jejich řešení jsme vyhledávali v knihách. Za správné řešení jsme získávali body. Všem skupinám se dařilo a dobře jsme se v knihách orientovali. Paní Sedláčková nás moc chválila.
Tento vzdělávací program nám hodně usnadní práci při dalších hodinách věnovaných pravěku.
Anna Lontsharová
Adriana Košařová
Laura Růžičková
Julie Kohoutová
Anna Beráková
Ondřej Chaloupka
Matěj Martan, 4. A

Fotky naleznete ve fotogalerii