V šestých ročnících se v předmětu dějepis věnujeme historii starověku. Okouzlující témata historie lidstva jako například umění pravěkých lidí a jeskynní malby, rituály a náboženství, první keramické výrobky na území současné České republiky a další, přímo svádějí k propojení s výtvarnou výchovou hravým způsobem. Proto jsme se s šesťáky vrhly do práce. Jako první žáci vytvářeli „pravěké jeskynní malby“ pouze za pomocí přírodních barviv, které získaly například třením listů o papír, ze šťávy z červené řepy nebo uhlíků z ohniště, v některých případech je doplnili o klacíky, šišky a další přírodniny. Žáci zaznamenávali pravěký rituál.
Druhou výzvou byla pravěká keramika nalezená na území České republiky. Keramiku, o které jsme se učili distančním způsobem, jsme vyráběli za pomocí papírových lepenek, barev, různých provázků, či jehel a nebo špejlí. Každý žák si vybral jiný typ keramiky, někdo keramiku šňůrovou, jiný zase keramiku vypichovanou.
Každá třída u obou témat zvolila jiný přístup k práci s materiálem i celkovým pojetím zadání. Práce se velmi vydařily v obou třídách a žáci 6. ročníků si tak zaslouží velkou pochvalu.
Paní učitelky M. Kokošková a H. Müllerová nainstalovaly pravěká díla na nové nástěnky v 1. patře velké budovy a daly tak možnost i ostatním žákům nehlédnout do pravěku zase trochu jiným způsobem.
Mgr. Michaela Kokošková